11/14/2024 | News release | Distributed by Public on 11/14/2024 09:33
Az időjárás ismét kegyes volt hozzánk, a szabadtéri programnak is kedvezett, mint a szondafelszállás és műszerkert megtekintésének.
A regisztráció és az ajándékcsomagok átvétele után Horváth Gyula, meteorológiai vezérigazgató-helyettes köszöntötte a részvevőket. Beszámolt az elmúlt, igencsak mozgalmas időszak eseményeiről. Legutóbb még az Országos Meteorológiai Szolgálat, ma már HungaroMet Nonprofit Zrt. égisze alatt találkozhattunk. Megköszönte a MET-ÉSZ-es kollégák munkáját, amit észleléseikkel és méréseikkel a hazai meteorológia érdekében tesznek, időt és fáradtságot nem kímélve. Beszámolt a "Telepített adatgyűjtő rendszereket alkalmazó környezeti monitoring rendszer, valamint klímavédelmi adattár és ráépülő szolgáltatási környezet kialakítása" című projekt állásáról, aminek keretében a jövő év folyamán lehetőség nyílik automata meteorológiai eszközök beszerzésére (PWS). Ezek telepítésére, működtetésére minden észlelőnk jelentkezhet.
A köszöntő után szakmai előadásokra került sor.
Elsőként Tóth Tamás kollégánk tartotta meg a Siófoki Viharjelző Obszervatórium tevékenységéről összeállított előadást, melyben sok érdekességet hallhattunk az idén 95 éves balatoni viharjelzésről.
Szini Hajnalka kolléganő a felhőalapmérőkről tartott bemutatót, néhány érdekes esetet kiemelve, mint pl. a kanadai erdőtüzek vagy a szaharai por jelenlétének megjelenését a felhőalapmérők méréseiben.
Ezt követően Fekete Dénes tartotta meg vetített képes előadását a hazai napsugárzás mérésekről. A hazai globálsugárzás mérések 1936-ban indultak, ma már 46 helyen mérünk. Ugyanakkor a mérések mára nagyon sok egyéb sugárzási komponensre is kiterjednek. A napsugárzás a hazai energiamixben is egyre nagyobb szerepet kap, így kiemelt fontosságú a pontos mérés, a hálózat bővítése. Dénes beszámolt a DIMOP projekt egyes részleteiről is.
Jákli Imre kollégánk, aki nemrég került a Paksi Meteorológiai Állomásról az Adatellenőrzési Osztályra, az időjárás vezérelt észlelés tapasztalatairól tartott előadást, melyben kitért arra, hogy a MET-ÉSZ észlelők munkája hogyan segíti a hivatásos hálózatot.
A MET-ÉSZ rendszer fejlesztéséről Suhai Bence tartott előadást, amiből sok érdekességet megtudhattunk a mesterséges intelligencia szerepéről az adatfeldolgozásban, melyre az egyre bővülő mérőhálózatban fokozottan szükséges lesz támaszkodni.
Az előadások után megtekintettük a rádiószonda felszállást, a műszerkertben kipróbálásra felállított PWS-t, majd ebéd és kötetlen beszélgetéssel folytatódott a délután.
Köszönjük MET-ÉSZ észlelőinknek, hogy megtiszteltek minket ezen a szombati napon, azzal búcsúzva várjuk őket jövőre is, hogy hozzanak magukkal még egy MET-ÉSZ észlelőt!
Megkérdeztük a Mesterséges Intelligenciát, miért érdemes MET-ÉSZ Találkozóra eljönni. Jó összefoglalást adott kérdésünkre: "a MET-ÉSZ Találkozó inspiráló előadások, szakmai beszélgetések, új barátok és üzleti kapcsolatok kialakítása. Ne hagyd ki!"
Kapcsolódó oldalak: