Ministry of Climate and Environment of the Republic of Poland

09/20/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/20/2024 03:21

Bieżące informacje o powodzi

Bieżące informacje o powodzi

20.09.2024

Stan infrastruktury środowiskowej i działania podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz podległe jednostki w związku postępującą sytuacją powodziową na południu Polski.

Informacja Głównego Geologa Kraju o zagrożeniach osuwiskowych i hydrogeologicznych na południu Polski

Informacje bieżące zebrane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska, stan na godz. 20:00, 19 września 2024 r. (czwartek)

SYSTEM ELEKTROENERGETYCZNY

Szacunkowa liczba odbiorców pozbawionych dostaw energii elektrycznej:

  • województwo dolnośląskie 6058 odbiorców
  • województwo opolskie 3621 odbiorców
  • województwo śląskie 152 odbiorców
  • województwo małopolskie 134 odbiorców
  • województwo lubuskie 54 odbiorców

Razem: 10 019 odbiorców (zmniejszenie ilości o ok. 2 188 odbiorców w porównaniu do godz. 15:00). Informacje pozyskane od operatorów.

INFRASTRUKTURA ŚRODOWISKOWA

W województwie dolnośląskim w związku z powodzią podtopionych lub zalanych jest 18 obiektów, w tym 11 oczyszczalni ścieków (od 18.09.2024 r. przywrócone zostało działanie 1 oczyszczalni ścieków) i 7 stacji paliw.

W województwie opolskim zalanych pozostaje 9 oczyszczalni ścieków.

Infrastruktura środowiskowa jest monitorowana na bieżąco przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska.

LASY PAŃSTWOWE

W nadleśnictwach, przez które przeszła powódź trwają prace przy usuwaniu skutków powodzi. Zabezpieczane są obiekty retencyjne. Przywracana jest w szczególności ciągłość potoków (kierowanie wody do naturalnych cieków). Trwają prace porządkowe głównie na drogach leśnych.

W związku z przesuwającą się falą powodziową prowadzone są działania prewencyjne i zabezpieczające przed ew. zalaniem, w szczególności zagrożonych budynków LP z terenów zagrożonych Nadleśnictw.

Prowadzony jest przegląd techniczny sprzętu i wyposażenia przydatnych do usuwania ew. skutków powodzi.

W trybie ciągłym prowadzona jest współpraca z lokalnymi i regionalnymi służbami i organami kryzysowymi. W szczególności prowadzona jest współpraca z PSP i Wodami Polskimi przy badaniu ew. przecieków wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem dronów z termowizją.

KARKONOSKI PARK NARODOWY

Dyrektor PN podjął decyzję o otwarciu większości szlaków turystycznych. Po kontroli otwarty jest również Wodospad Kamieńczyka. Pozostaje zamknięty szlak w Śnieżnych Kotłach ze względu na wysoki stan wody w Śnieżnych stawkach. Informacje o dostępności szlaków są publikowane na stronie www: https://kpn.gov.pl/komunikat-turystyczny#wiekszosc-szlakow-turystycznych-jest-juz-otwarta-dla-turystow

W obecnej chwili największe zagrożenia to osuwiska oraz złomy i wywroty ze względu na przesycenie gruntu wodą. Oceniono wspólnie z GK GOPR sytuację na ścianach kotłów nad szlakami turystycznymi. Powstał jeden obszar z niewielkim osuwiskiem poniżej szlaku w rejonie Kotła Wielkiego Stawu. Został on wygrodzony, a obejście wyznaczone przez teren odsunięty od krawędzi kotła. Osuwisko będzie kontrolowane przez służby PIG w piątek.

POZOSTAŁE PARKI NARODOWE

PN Gór Stołowych - W wyniku intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru który miał miejsce w dniach wcześniejszych zablokowane zostały fragmenty szlaków turystycznych na terenie parku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód.

W dniach 14-19 września pracownicy parku m.in. uczestniczyli w akcji bezpośredniej budowy umocnień przeciwpowodziowych w gminie Kudowa-Zdrój, transportowali pojazdami terenowymi zebraną dla powodzian pomoc w Kudowie-Zdroju do Stronia Śląskiego a po przybyciu na miejsce wspomogli transport żywności bezpośrednio do poszkodowanych. W tym okresie Park przekazał wodę mineralną, żywność i środki czystości na rzecz poszkodowanych w gminie Stronie Śląskie.

Babiogórski PN - sytuacja pogodowa stabilna, brak opadów.

Gorczański PN - Stan wód w ciekach Parku jest na poziomie umiarkowanym. Na terenie Gorczańskiego PN i jego najbliższego otoczenia nie występuje zagrożenie powodziowe. Z uwagi na brak zagrożenia powodziowego nie zostały zamknięte szlaki i drogi leśne oraz nie zakazano wstępu na teren Parku.

Tatrzański PN - brak zagrożeń.

Pieniński PN - wszystkie szlaki turystyczne na terenie Pienińskiego Parku Narodowego są otwarte.

Ojcowski PN - brak zagrożeń.

PN "Ujście Warty" - monitoring poziomu wody na terenie PNUW , wymiana informacji z jednostkami samorządu terytorialnego sąsiadującymi z Parkiem.

PODSUMOWANIE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz podległe jednostki podejmują szereg działań związanych z zabezpieczeniem infrastruktury oraz nadzorowanych obszarów oraz wspierają lokalne sztaby kryzysowe i służby w ich codziennej pracy.