Government of the Republic of Slovenia

10/08/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/08/2024 08:58

Nov Center za duševno zdravje povečuje dostopnost do kakovostne oskrbe za mlade

Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel se je skupaj s predsednikom vlade dr. Robertom Golobom udeležila slavnostnega odprtja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov Zdravstvenega doma Ljubljana. Center bo mladim omogočil dostop do multidisciplinarnih obravnav, ki vključujejo psihiatre, psihologe, socialne delavce in druge strokovnjake, s čimer bo izboljšana kakovost oskrbe.

Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM) delujejo v zdravstvenih domovih na primarni zdravstveni ravni, kjer zagotavljajo multidisciplinarno obravnavo duševnih težav in motenj pri mladih. Njihov cilj je pravočasno ukrepanje, učinkovito zdravljenje ter preprečevanje dolgotrajnih posledic. Minimalni tim vključuje otroškega in mladostniškega psihiatra, psihologa, socialnega delavca, defektologa ali terapevta ter druge strokovnjake, prostore pa zagotavlja občina. Trenutno je po Sloveniji delujočih dvajset CDZOM, dodatni pa so kljub izzivom pri zagotavljanju zadostnega kadra in prostorov, v vzpostavljanju.

Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel je ob tej priložnosti dejala: »Veseli me, da se z odprtjem prenovljenih prostorov omogoča kakovostna multidisciplinarna obravnava na enem mestu, da bo vsak otrok oziroma mladostnik, ki bo stopil skozi ta vrata, prejel najvišji standard pomoči. To je zanje še posebej pomembno, zato smo na Ministrstvu za zdravje za izboljšanje dostopnosti do storitev za duševno zdravje z letošnjo Uredbo zagotovili finančna sredstva za širitev mreže in boljše vrednotenje programa centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo na primarni ravni zdravstvenega varstva.«

Otvoritev novega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov Vič-Rudnik je ključni korak pri naslavljanju duševnih stisk v Ljubljani. Duševno zdravje otrok in mladostnikov se po raziskavah NIJZ poslabšuje že od leta 2014, zato otvoritev novega centra predstavlja pomemben korak naprej pri izboljšanju duševnega zdravja mladih. Obravnave bodo hitrejše, bolj učinkovite in prilagojene individualnim potrebam.

Predsednik vlade dr. Robert Golob je uvodoma dejal, da otvoritev sovpada s tednom otroka in mesecem duševnega zdravja, ki ga obeležujemo oktobra. V nadaljevanju je povedal, da je duševno zdravje ena poglavitnih tem otroškega parlamenta. "Od pandemije naprej vedno, ko imamo otroški parlament v državnem zboru, otroci na prvo mesto postavijo skrb za duševno zdravje. Tudi oni se zavedajo, kako pomembna je ta tema. Pa tudi to, da se v Ljubljani ne samo odpirajo novi prostori, ampak tudi sestavljajo timi, ki bodo zadovoljili potrebe po oskrbi," je dejal.

Ministrstvo za zdravje je v zadnjih letih naredilo pomembne korake za izboljšanje stanja na področju duševnega zdravja. Leta 2018 je bila sprejeta Resolucija o nacionalnem programu duševnega zdravja 2018-2028 (Resolucija), ki je prvi strateški dokument na državni ravni za ureditev področja duševnega zdravja

Resolucija predvideva širitev mreže centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo v zdravstvenih domovih po vseh slovenskih regijah ter v bolnišnicah. Ta širitev bo omogočila pravočasne obravnave mladih, ki bodo bolj dostopne, financirane pa iz obveznega zdravstvenega zavarovanja

Ministrstvo prav tako redno sofinancira programe primarne preventive duševnega zdravja za otroke, mladostnike in ranljive skupine, ki se izvajajo v šolskem okolju, družinah in skupnostih. Programi vključujejo psihološko svetovanje, podporo družinam s psihosocialnimi tveganji ter programe starševstva. V okviru Načrta za okrevanje in odpornost ministrstvo podpira usposabljanje strokovnih delavcev za izboljšanje starševskih veščin, kar prispeva k preprečevanju obremenjujočih izkušenj v otroštvu. Prav tako ministrstvo financira mrežo psiholoških svetovalnic POSVET, ki pomagajo osebam v duševni stiski, ter spodbuja medsektorsko sodelovanje različnih ministrstev in strokovnih služb.

Vse večji poudarek je torej na preprečevanju duševnih težav, zgodnjem ukrepanju in podpiranju družin ter skupnosti, kar prispeva k izboljšanju celostnega zdravja in blaginje mladih v Sloveniji.