ARMA - Agency for Restructuring and Modernisation of Agriculture

11/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/15/2024 04:02

15 listopada koniec trzech naborów – do końca dnia poszkodowani przez powódź i inne klęski mogą składać wnioski

15 listopada koniec trzech naborów - do końca dnia poszkodowani przez powódź i inne klęski mogą składać wnioski

15.11.2024

Producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia powodzi, otrzymują już rekompensaty. Ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, i są poszkodowani w wyniku wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, nie powinni zwlekać z ubieganiem się o wsparcie. Skierowane do nich nabory kończą się dziś, tj. 15 listopada 2024 r. Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR i można je przesyłać do północy.

4-5 tys. zł/ha za straty w uprawach spowodowane przez powódź

Wsparcie skierowane jest do poszkodowanych przez powódź rolnicy z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi. Z pomocy mogą skorzystać producenci kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2024 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin. Starający się o rekompensatę muszą ponadto mieć nadany numer ewidencyjny i prowadzić działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo.

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni danej uprawy (zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich), która została zniszczona i stawki pomocy Wynosi ona w przypadku soi 4 tys. zł/ha, a dla pozostałych z wymienionych roślin - 5 tys. zł/ha.

Wnioski są przyjmowane do 15 listopada 2024 r. za pośrednictwem PUE ARiMR. Do tej pory złożono ich blisko 2 tys.

Do ubiegający się o to wsparcie trafiają pierwsze rekompensaty. W ciągu pierwszych trzech dni wypłat ponad 300 rolników otrzymało prawie 8 mln zł.

Więcej informacji - otwórz

1-3 tys. zł/ha za szkody wyrządzone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan

Wnioski o przyznanie pomocy od producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, ARiMR przyjmuje również do 15 listopada.

Powstałe szkody muszą być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu - z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Ubiegający się o to wsparcie rolnik musi też mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty, i stawki pomocy, która wynosi:

  • 3 000 zł/ha - w przypadku strat co najmniej 70 proc. plonów;
  • 2 000 zł/ha - w przypadku strat co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonów;
  • 1 000 zł/ha - w przypadku strat co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.

Również ten nabór jest prowadzony za pośrednictwem PUE ARiMR. Do tej pory wpłynęło blisko 12 tys. wniosków - najwięcej z województwa świętokrzyskiego (ok. 3 tys.).

Więcej informacji - otwórz

Pomoc w spłacie 3. i 4. raty podatku rolnego

Także do 15 listopada 2024 r. rolnicy, których uprawy zostały w tym roku zniszczone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan, mogą się starać o wsparcie w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego.

Ubiegający się o wsparcie muszą mieć nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Do otrzymania wsparcia uprawnia poniesienie w uprawach szkód, które zostały oszacowane przez specjalną komisję i wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu - z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji).

I ten nabór jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem PUE ARiMR. Dotychczas wpłynęło ponad 17 tys. wniosków. Również w tym przypadku najwięcej - blisko 5,5 tys. - złożyli ich rolnicy z województwa świętokrzyskiego.

Więcej informacji - otwórz

O wsparcia w spłacie podatku rolnego za II półrocze mogą się starać również rolnicy, w których gospodarstwach powstały oszacowane przez komisję szkody w uprawach rolnych spowodowane przez wrześniową powódź, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej. Standardowo taki producent rolny musi mieć nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów, a także prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Ten nabór także prowadzony jest przez PUE ARiMR , ale potrwa do 29 listopada 2024 r. Na razie zarejestrowano 150 wniosków.

Więcej informacji - otwórz


Zdjęcia: Adobe Stock