11/06/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/06/2024 06:23
Nagovor ministra Jevška na drugem posvetu o prihodnosti kohezije | Avtor: Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj
»Slovenija ne bo pristala, da se kohezijski denar centralizira po modelu Načrta za okrevanje in odpornost. Kohezija je namenjena regijam. Mi želimo močne regije. Mi želimo okrepiti regije. To izhaja iz poročila Maria Draghija o prihodnosti konkurenčnosti EU, to izhaja iz devetega kohezijskega poročila Evropske komisije in takšna navodila je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dala tudi novemu kandidatu za komisarja za kohezijo in razvoj«.
Poskusi centralizacije prihodne kohezijske politike, združevanje vseh skladov in programov na ravni države pod enoten dokument je po besedah ministra Jevška korak stran od mest in regij, ki so bližje državljanom in bolje prepoznajo potrebe ljudi. »To ni samo stališče Slovenije, ampak je stališče 15 držav članic EU, tako imenovanih prijateljic kohezije«.
Prihodnje programsko obdobje kohezijske politike se bo začelo programirati po sprejetju zakonodajnega okvirja. Večletni finančni načrt naj bi bil sprejet v drugi polovici leta 2025, kohezijske uredbe pa do konca leta 2027, je povedal minister Jevšek in dodal, »da se Slovenija zavzema, da obseg kohezijskih sredstev ostane vsaj na enakem nivoju, kot je v sedanji finančni perspektivi«.
Minister je izpostavil tudi izjemno uspešno sodelovanje Slovenije v čezmejnih in transnacionalnih Interreg programih. Z drugimi državami in regijami delimo skupne izzive, s katerimi se lahko učinkovito spoprijemamo le če sodelujemo, je dejal minister.
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je septembra začelo javna posvetovanja o prihodnosti kohezijske politike po letu 2027. Današnji, drugi nacionalni posvet je namenjen pogledu čez mejo. Predstavljena so bila priporočila evropske Skupine strokovnjakov na visoki ravni o prihodnji kohezijski politiki, mednarodne izkušnje za izboljšanje učinkovitosti porabe kohezijskih sredstev in prednosti sodelovanja v čezmejnih projektih. Ministrstvo bo na posvetih prejete predloge in mnenja posredovalo Evropski komisiji s ciljem, da bi dosegli boljši in bolj fleksibilen zakonodajni okvir kohezije po letu 2027.