Results

Ceské vysoké ucení technické v Praze

10/23/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/23/2024 06:15

Firmy mohou za výjimečně výhodných podmínek testovat AI řešení pro průmysl v testbedech v Praze, Brně a Ostravě

Technologická síť AI-MATTERS pro průmyslovou AI propojuje testovací a experimentální pracoviště "TEF" (z anglického "Testing and Experimentation Facilities") v osmi zemích EU včetně České republiky. U nás mohou firmy díky těmto zařízením využívat špičkovou infrastrukturu a související odbornost primárně ve spolupráci se třemi českými univerzitami, ale v případě zájmu či potřeby je možné využít nabídku ekosystému celé sítě AI-MATTERS a jejích 25 partnerů. Český tým vede Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) a tvoří ho dále CEITEC VUT v Brně a VŠB-TUO v Ostravě.

V rámci České republiky je na podporu a poskytování služeb zejména malým a středním podnikům určen rozpočet ve výši 200 miliónů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR poskytuje polovinu finančních prostředků na spolufinancování tohoto projektu z Národního plánu obnovy, druhá polovina je nahrazena z programu Digitální Evropa, spravovaném Evropskou komisí. Celá síť AI-MATTERS pak pracuje s celkovým rozpočtem 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) do konce roku 2027.

"Jsem rád, že díky těmto zařízením mohou české firmy využívat špičkovou infrastrukturu a související odborné znalosti. Projekt AI-MATTERS podporuje nejen lokální inovace, ale také otevírá českým firmám dveře k evropským partnerům a trhům. Jedná se o významnou příležitost pro ty, kteří chtějí posunout svá technologická řešení na novou úroveň a zvýšit svoji konkurenceschopnost v dynamickém průmyslovém prostředí. Tato iniciativa je jedním z klíčových projektů, které naplňují cíle nově schválené Národní strategie umělé inteligence ČR 2030," říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

"Pro Česko je prioritou digitální transformace a rozvoj průmyslu 4.0. V testovacích a experimentálních zařízeních mohou podniky testovat nová inovativní řešení založená na AI. Tato služba tak přispěje k podpoře digitalizace podniků, jež je klíčová pro budoucí úspěch a rozvoj české ekonomiky," říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací MPO ČR Petr Očko.

České expertní týmy v Praze, Brně a Ostravě nabízejí širokou škálu služeb zaměřených na klíčová témata jako je sběr a analýza dat, chytré továrny, optimalizace výrobních procesů, IoT systémy, spolupráce člověk-stroj-robot nebo průmyslová 5G komunikace. K dispozici jsou zkušení odborníci a díky RICAIP Testbedu Praha, RICAIP Testbedu Brno a Smart Factory Lab Ostrava také moderní zařízení a technologie pro umělou inteligenci a pokročilou robotiku.

"AI-MATTERS představuje jedinečnou příležitost pro české firmy, které chtějí využít potenciál umělé inteligence. Díky této iniciativě mohou poskytovatelé AI technologií, technologičtí developeři a integrátoři, ale i mnozí koncoví uživatelé z řad výrobních firem rychleji a efektivněji uvádět na trh svá inovativní řešení. Navíc je tento program rychlejší a výrazně méně byrokratický než jiné dotační iniciativy," říká Ondřej Beránek, hlavní koordinátor českého týmu AI-MATTERS z CIIRC ČVUT. Očekává se, že do roku 2027 bude v Česku realizováno až sto projektů, které pomohou zefektivnit výrobní procesy, zavést prediktivní údržbu nebo nasadit roboty do výroby.

"Firmy si často nevědí rady s tím, jak modernizovat stávající strojní vybavení v situaci, kdy nemají prostředky pro pořízení technologií nových. V takovém případně pomáháme oživit stávající stroje moderní senzorikou, propojit je tak do celého výrobního systému a následně zefektivňovat výrobní procesy napříč výrobou," říká Pavel Burget, ředitel RICAIP Testbedu Praha na CIIRC ČVUT. "Zaměřujeme se na oblasti, které způsobují v provozu největší potíže, jako jsou prostoje, výpadky nebo plánování údržby. Díky umělé inteligenci dokážeme tyto procesy optimalizovat a zvýšit tak konkurenceschopnost podniku."

"Naším cílem je ukázat, jak efektivně využívat spolupráci strojů a lidí v různých výrobních scénářích," doplňuje za RICAIP Testbed Brno Pavel Václavek, koordinátor výzkumného programu Průmyslová kybernetika, CEITEC VUT v Brně. "Navrhneme a otestujeme možnosti, jak využít robota na pozici, která neumožňuje nasazení lidského pracovníka třeba kvůli nedostatku kvalifikovaných lidí. Jsme schopni sestavit experiment tak, aby firma mohla testovat scénáře a zjistit, jak lze výrobní proces zlevnit a automatizovat pomocí autonomní robotiky." Firmám brněnský tým pomůže i s tvorbou datasetů např. pro vizuální inspekci a poskytne strojový čas pro trénování AI modelů během realizovaných experimentů.

"Podnikům, které již data z výroby sbírají, pomáháme s jejich zpracováním tak, abychom co nejlépe nastavili výrobní systémy pro efektivní výrobní plánování a prediktivní údržbu," uvádí Petr Šimoník, proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. "S využitím virtualizace a integrace digitálního dvojčete výroby včetně nasazení umělé inteligence dokážeme identifikovat možnosti pro optimalizaci výrobních procesů, včetně řízení zdrojů a materiálů."

Výzva pro předkládání žádostí o služby testbedů byla právě uveřejněna a je k dispozici na webových stránkách AI-MATTERS a CIIRC ČVUT (https://www.ciirc.cvut.cz/ai-matters/open-call/). Obsahuje všechny potřebné informace o typech projektů, které mohou firmy realizovat ve spolupráci s univerzitami, včetně postupu, jak mohou získat finanční podporu na poskytované služby až se 100% slevou. Typicky se jedná o testování pokročilých technologií a řešení založených na umělé inteligenci, která byla dosud vyvíjena v laboratořích nebo v omezených podmínkách, a nyní je nutné je přenést do reálného prostředí.

AI-MATTERS má za cíl zvýšit odolnost a flexibilitu evropského výrobního sektoru prostřednictvím AI, robotiky a inteligentních autonomních systémů. Nabízí kombinaci fyzických a virtuálních zařízení, v nichž mohou poskytovatelé technologií získat především technickou podporu pro testování svých nejnovějších softwarových a hardwarových řešení založených na umělé inteligenci (včetně robotiky poháněné umělou inteligencí) v reálném prostředí, To zahrnuje podporu pro plnou integraci, testování a experimentování nejnovějších technologií založených na AI za účelem řešení problémů nebo zlepšení řešení v daném aplikačním odvětví, včetně ověřování a předvádění.

Foto (Martin Indruch): Pavel Burget, ředitel RICAIP Testbed Praha, a Ondřej Beránek, hlavní koordinátor českého uzlu AI-MATTERS.