11/01/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/30/2024 18:12
Listopada 1, 2024| Istaknuto, Priopćenje
BRUXELLES, 1. listopada 2024 - Danas se 1,000 osnovnih radnika - čistačica, zaštitara i zaposlenika u hrani - iz devet europskih zemalja okupilo u Bruxellesu, zahtijevajući da predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen djeluje kako bi poboljšala plaće i uvjete za milijune radnika kroz reformu javne nabave. Radnici, sindikalni čelnici i zastupnici u Europskom parlamentu osudio je "utrku prema dnu" koju uzrokuju trenutna pravila nabave EU-a, kojima je prioritet najniža cijena nauštrb dobrobiti radnika.
"Moj posao je vrlo važan za sigurnost ljudi. Ali moja plaća je premala za troškove života", , rekao jezaštitarski radnik Youssef B. "Ono što želim je biti u mogućnosti ponuditi najbolju uslugu svojim kupcima i imati pristojan život za sebe i svoju obitelj. Dakle, pravila na europskoj razini moraju se promijeniti, kako bismo moji kolege i ja konačno dobili dobre uvjete za rad!"
"Tijekom moje 20-godišnje karijere u Europskom parlamentu, radio sam za 11 različitih šefova, mijenjajući poslodavca svake 4 godine. Danas izlazim na ulicu jer je moja budućnost neizvjesna. Trebamo stabilnost i poštenje, a ne stalnu utrku prema dnu." rekao je ugovorni ugostiteljski radnik u Europskom parlamentu Najib M.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen ima obećao revizija EU Direktive o javnoj nabavi u novom mandatu Komisije, a misija povjereno izvršnom potpredsjedniku za prosperitet i industrijsku strategiju Stéphaneu Séjournéu.
Skup dolazi dan nakon otvorenog pisma više od 100 vodećih ekonomista diljem svijeta, uključujući Thomasa Pikettyja i Isabellu Weber, koji pozivaju na "reformu pravila EU-a o javnoj nabavi koja jača kolektivno pregovaranje i poboljšava uvjete rada u radno intenzivnim sektorima poput kao usluge čišćenja, sigurnosti i prehrane".
Ekonomisti tvrde da "trenutačne prakse nabave - s njihovim dominantnim fokusom na najnižu cijenu u natječajima - stvaraju tržišne uvjete koji omogućuju ponuditeljima zanemarivanje društvenih kriterija". Time se "marginaliziraju drugi kritični čimbenici, kao što su radnička prava i pošteni radni uvjeti, koji su ključni za održivi gospodarski rast i dobra radna mjesta". Potpisnici podsjećaju da su "kolektivno pregovaranje i sindikalna prava temeljni stup pravednih tržišta rada".
Istraživanje UNI Europa pokazuje da se polovica svih javnih natječaja diljem EU-a dodjeljuje isključivo na temelju najniže cijene, često zbog pravila nabave. Ova pravila zanemaruju društvene troškove za zajednice i podrivaju predsjednicu Komisije Ursulu von der Leyen obećanje kvalitetnih radnih mjesta, kvalitetnih usluga i povećanja pokrivenosti kolektivnim pregovaranjem kako bi se "podržale poštene plaće, dobri radni uvjeti, obuka i pošteni prijelazi radnika".
Enrico Somaglia, zamjenik glavnog tajnika EFFAT-a, rekao je: "Nečuveno je da se u današnje vrijeme javni ugovori koje financiraju porezni obveznici i dalje dodjeljuju isključivo na temelju najniže cijene. Ova praksa osnažuje izrabljivačka poduzeća i razotkriva EU koja ne štiti dostojanstvo i prava radnika. Danas su prešli dug put kako bi se njihov glas čuo i pozvali EU da podrži poslodavce koji poštuju radnička prava."
Rekao je Oliver Roethig, regionalni tajnik Saveza sindikata UNI Europa: "Od osnovnih radnika znamo za sveprisutne niske plaće i socijalnu nesigurnost koju stvaraju trenutačna pravila nabave u EU-u. Ti su problemi isti svugdje u Europi. Oni su uzrokovani lošom regulativom EU-a i stoga je potrebno rješenje za cijelu EU. Zato pozivamo Ursulu von der Leyen da svoje obećanje o kvalitetnim poslovima, poštenim plaćama i dobrim uvjetima pretvori u stvarnost. Sada moramo reformirati pravila javne nabave. Europa zaslužuje bolje od utrke za što jeftinijom cijenom. Radnicima su potrebne dostojanstvene plaće, sigurni i sigurni poslovi."
Estelle Ceulemans, europarlamentarka i glasnogovornica S&D-a za zapošljavanje, rekla je: "Stojimo uz radnike i sindikate i zahtijevamo poštivanje kolektivnog pregovaranja kao jedinog načina da se osigura poštivanje radnika. Naš je cilj osigurati ljudska pravila nabave u EU-u koja će štititi radnike i promicati pravedna i održiva društva i gospodarstva."
Kim van Sparrentak, zastupnik u Europskom parlamentu i član Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (Zeleni), rekao je: "Pandemija Covida naučila nas je da su čistačice, građevinski radnici i zaštitari zaista bitni radnici bez kojih ne možemo. Ti radnici prečesto ne dobivaju ono što zaslužuju. Ova demonstracija 'Zaustavite utrku prema dnu' snažan je poziv na akciju da ne propustite priliku najavljene revizije EU pravilnika o nabavi."
Li Andersson, zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja (ljevica), rekao je: "Europski socijalni model postaje prazna fraza ako se poboljšanje uvjeta rada ključnih radnika ne shvati ozbiljno. EU i zemlje članice moraju pokazati primjer: potrebna su nam društveno odgovorna pravila javne nabave koja istinski jačaju socijalni dijalog i prava radnika postavljaju kao prioritet. Konkurentnost se ne smije pretvoriti u eufemizam za niske plaće i nepravedne uvjete rada - to mora biti naša poruka predsjednici Ursuli von der Leyen."
NAPOMENE UREDNICIMA
Protest je organiziralo 14 sindikalnih organizacija iz devet zemalja: UNI Europa (EU), EFFAT (EU), FGTB-ABVV (Belgija), ACV-CSC (Belgija), CGSLB-ACLVB (Belgija), CFDT Services (Francuska), IG BAU (Njemačka), ver.di (Njemačka) ), OGB-L (Luksemburg), FNV Schonmaak (Nizozemska), NAF (Norveška), CGIL Filcams (Italija), UGT-FeSMC (Španjolska), PAM (Finska).
Revolucija međunarodno istraživanje čistačica od 2023, koju je naručio UNI, baca svjetlo na značajne izazove s kojima se suočavaju stručnjaci za čišćenje koji rade u neredovitim i nedruštvenim smjenama. Anketa, na koju je odgovorilo više od 2,500 čistačica u 32 zemlje na šest kontinenata, naglašava štetne učinke noćnog rada na zdravlje, dobrobit i društvenu uključenost radnika.
An opsežno globalno istraživanjeslužbenika sigurnosti, objavljen 2024. godine, a naručio ga je UNI, otkriva da se golema većina osjeća nedovoljno plaćeno, nesigurno i hitno im je potrebno sindikalno zastupanje kako bi poboljšali svoje radne uvjete. Više od 11,000 zaštitara iz 35 zemalja odgovorilo je na anketu, a 57% zaštitara izjavilo je da nije zadovoljno svojom plaćom.
UNI Europa je Europska sindikalna federacija za 7 milijuna uslužnih radnika. Govori u ime sektora koji čine okosnicu gospodarskog i društvenog života u Europi - uključujući radnike u zaštiti i čišćenju. Sa sjedištem u srcu Bruxellesa, UNI Europa predstavlja 272 nacionalna sindikata u 50 zemalja. To je dio UNI Global Union.
EFFAT je Europska federacija sindikata hrane, poljoprivrede i turizma. Kao Europska sindikalna federacija koja predstavlja 120 nacionalnih sindikata iz 35 europskih zemalja, EFFAT brani interese više od 22 milijuna radnika zaposlenih u prehrambenom lancu. EFFAT je član ETUC-a i europske regionalne organizacije IUF-a.
ZA VIŠE INFORMACIJA:
Daniel Kopp, direktor komunikacija UNI Europa: [email protected]
Eugenio Hernandez Villasante, UNI Global Senior Communications Manager: [email protected]
Maddalena Colombi, EFFAT komunikacije, tisak i kampanje: [email protected]