Government of the Republic of Slovenia

09/24/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/24/2024 10:27

Državni sekretar Kosi na posvetu ministrov Jugovzhodne Evrope

Državni sekretar Ervin Kosi se je v udeležil 18. srečanja ministrov za kmetijstvo jugovzhodne Evrope, ki sodelujejo v Stalni delovni skupini za regionalni razvoj podeželja na območju Jugovzhodne Evrope - SWG RRD. Slovenija v Stalni delovni skupini sodeluje kot opazovalka vse od leta 2007.
[Link]

Od leve Bojan Ilić, Generalni Sekretar SWG, Cvetan Tripunovski, Minister za kmetijstvo,gozdarstvo in vodno gospodarstvo Severne Makedonije, državni sekretar Ervin Kosi, Vladimir Joković, črnogorski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in upravljanje voda | Avtor: Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano

1 / 3
Zasedanje kmetijskih ministrov Jugovzhodne Evrope. Državni sekretar mag. Ervin Kosi in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Severne Makedonije Cvetan Tripunovski

Državni sekretar mag. Ervin Kosi je na zasedanju pohvalil napredek držav pri približevanju EU in prevzemanju skupne kmetijske politike ter poudaril, da Slovenija podpira partnerice z Zahodnega Balkana pri prevzemanju in uresničevanju zaključkov letnega foruma o kmetijski politiki.

V nagovoru je izpostavil, da je prilagajanje držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji zahtevna naloga, in dodal: »Po slovenskih izkušnjah sta poglavji kmetijstvo in varna hrana med najzahtevnejšimi, saj zadevata tako skupno kmetijsko politiko, ki jo ureja obsežna kmetijska zakonodaja, kot zakonodajo na drugih področjih, ki jo morajo države pristopnice prilagoditi«. Uspešno izvajanje predpristopnega programa za kmetijstvo in razvoj podeželja (IPARD III) je lahko v veliko pomoč pri izpolnjevanju vseh obveznosti držav kandidatk.

Opozoril je tudi na vpliv podnebnih sprememb v kmetijstvu: »Smo priče globokim spremembam, ki vplivajo na vse vidike našega življenja. Podnebne krize, spremembe na trgu in vprašanja prehranske varnosti so izzivi, s katerimi se moramo soočiti z odločnostjo, inovativnostjo in skupnimi prizadevanji.« Dodal je, da je pomembno spodbujati konkurenčnost kmetov z modernizacijo, trajnostnimi praksami in politikami za generacijsko obnovo podeželja in enakost spolov.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo še naprej podpiralo države partnerice jugovzhodne Evrope pri uresničevanju zelenega preboja regije s poudarkom na kmetijski politiki in trajnostnih prehranskih sistemih. Trajna stabilizacija regije ter njen razvoj in napredek pri prevzemanju skupne kmetijske politike ostajajo v strateškem interesu Slovenije.

Srečanja ministrov za kmetijstvo stalne delovne skupine za regionalni razvoj podeželja v jugovzhodni Evropi se je poleg predstavnikov držav opazovalk udeležil tudi evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojchiechowski, ki je pozdravil regionalno sodelovanje in podporo držav članic EU partnericam v regiji. Poudaril je, da sta širitveni proces in približevanje zakonodaje držav Zahodnega Balkana evropski kmetijski politiki visoko na dnevnem redu Evropske komisije.

Državni sekretar mag. Ervin Kosi se je po zasedanju srečal z ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Severne Makedonije Cvetanom Tripunovskem, ki je bil gostitelj tokratnega srečanja. Z ministrom sta razpravljala o krepitvi sodelovanja med državama v trajnostnem kmetijstvu in razvoju podeželja, vključno s prenosom znanja in prilagajanjem zakonodaje s teh področij evropskim standardom. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo še naprej podpiralo Severno Makedonijo pri krepitvi politik za kmetijstvo in razvoj podeželja v okviru predpristopnega programa za razvoj podeželja ter pri prevzemanju evropske zakonodaje za uvajanje sodobnih kmetijskih politik.

Severna Makedonija je najpomembnejša partnerica slovenskega razvojnega sodelovanja in Slovenija namerava ostati aktivni partner na njeni poti k približevanju Evropski uniji.

Več o delovni skupini:

Stalna delovna skupina za regionalni razvoj podeželja v jugovzhodni Evropi (SWG RRD) je mednarodna in medvladna organizacija, ki od leta 2005 deluje kot platforma za politični dialog in regionalno sodelovanje v kmetijstvu in razvoju podeželja.

Sestavlja jo devet institucij, ki delujejo v partnericah z Zahodnega Balkana, osem držav članic EU pa v stalni delovni skupini sodeluje v vlogi opazovalk. Slovenija se je leta 2007 skupini pridružila kot opazovalka.

Stalna delovna skupina med drugim usklajuje dejavnosti, ki jih ministrstva za kmetijstvo partneric z Zahodnega Balkana izvajajo v okviru Berlinskega procesa. V Berlinskem procesu sodeluje šest partneric z Zahodnega Balkana, več držav članic EU in Evropska komisija, njegov namen pa je spodbujati dialog in sodelovanje med njegovimi članicami, vključno z izvajanjem kmetijskega dela Zelene agende za Zahodni Balkan.