11/25/2024 | Press release | Archived content
Ambasadorica Bojana Kondić Panić učestvovala u sjedištu UNESCO-a na predstavljanju publikacije Stanje tradicionalnih znanja o bioraznolikosti u BiH
Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Republici Francuskoj Bojana Kondić Panić učestvovala je 25. novembra 2024. godine u sjedištu UNESCO-a u Parizu na predstavljanju publikacije Stanje tradicionalnih znanja o bioraznolikosti u BiH, koja je objavljena na službenim jezicima Bosne i Hercegovine, kao i na engleskom jeziku.
U uvodnom obraćanju, ambasadorica Kondić Panić je, između ostalog, istaknula da objavljivanje ove publikacije predstavlja značajan doprinos u zaštiti naše civilizacije i planeta za buduće generacije. Dodala je da je publikacija više od procjene i da je dokaz moći partnerstva, saradnje i poštovanja različitih sistema znanja, posebno imajući u vidu da je proizvod saradnje profesora i istraživača sa Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Banja Luci te služi kao inspirativan primjer kako se globalna i lokalna perspektiva mogu spojiti u rješavanju zajedničkih izazova i stvaranju rješenja za održivu budućnost. Naglasila je i da su, u svijetu koji se bori s gubitkom bioraznolikosti, degradacijom ekosustava i eskalirajućim učincima klimatskih promjena, ovakvi zajednički napori ključni. Izrazila je zahvalnost UNESCO-u i programu LINKS na njihovoj neprocjenjivoj podršci, te dodala da kroz inicijative kao što je BES-Net, UNESCO nastavlja osnaživati zemlje poput BiH da iskoriste bogatu sinergiju između nauke, tradicionalnog znanja i kulturne baštine.
Univerzitet u Sarajevu i Udruženje za podsticanje uravnoteženog razvoja i kvaliteta života FONDEKO, uz pomoć Sektora prirodnih nauka UNESCO, proveli su istraživački projekt na temu "Istraživanje lokalnog i tradicionalnih znanja kao podrška nacionalnom ekosustavu u BiH". Projekat su podržali i Program UN za okoliš World Monitoring Conservation Center (UNEP-WCMC), UNESCO-a i UNDP-a u okviru partnerstva Mreže usluga bioraznolikosti i ekosustava (BES-Net). Osim što je prva sveobuhvatna publikacija koja ispituje stanje tradicionalnog znanja u zemlji i regionu na ovu temu, ova publikacija doprinijela je i prvoj opsežnoj naučnoj procjeni stanja bioraznolikosti i usluga ekosustava u Bosni i Hercegovini.
Predstavljanju publikacije prisustvovala je i pomoćnica generalne direktorice UNESCO-a za prirodne nauke Lidia Brito, koja je izrazila zadovoljstvo i istaknula značaj ove teme posebice sa aspekta ispunjavanja ciljeva za održivi razvoj.