Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

11/28/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/28/2024 10:53

Polska i Szwecja – nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie

Polska i Szwecja - nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie

28.11.2024

W drugim dniu wizyty w Szwecji, Premier Donald Tusk i Premier Ulf Kristersson podpisali nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie pomiędzy Polską i Szwecją. Współpraca będzie dotyczyć m.in. obrony, bezpieczeństwa, wspierania Ukrainy, rozwoju gospodarki oraz walki z nielegalną migracją. Donald Tusk spotkał się także z Premierem Norwegii Jonasem Gahr Størem.

Sojusz Polski i Szwecji

Polskę i Szwecję łączy nie tylko historia oraz położenie geograficzne, oba kraje podzielają te same wartości i tak samo postrzegają zagrożenia - szczególnie te, które wiążą się z agresywną polityką Moskwy. Dlatego Warszawa i Sztokholm postanowiły zacieśnić współpracę, aby zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy.

"Polska i Szwecja to wzór do naśladowania, jeśli chodzi o przyjaźń i wzajemną lojalność. Tworzymy solidny blok państw, które w najtrudniejszych sprawach mówią i myślą dokładnie w ten sam sposób."

- mówił Prezes Rady Ministrów podczas wspólnej konferencji prasowej z Premierem Szwecji

Ulfem Kristerssonem, w jego rezydencji w Harpsund.

Na dobre relacje pomiędzy oboma krajami zwrócił także uwagę szef szwedzkiego rządu.

"Polska i Szwecja są bliskimi sąsiadami. Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, a obecnie też sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej. Nasze bezpieczeństwo i nasze gospodarki są ze sobą głęboko połączone. Bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo Szwecji. […] Podpisując odnowione partnerstwo strategiczne, więzi między Polską i Szwecją są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej"

- podkreślił Ulf Kristersson.

Premier Donald Tusk nawiązał jednocześnie do wczorajszego szczytu szefów rządów państw nordyckich, bałtyckich i Polski. Jak ocenił, to strategiczna grupa państw, które ponoszą wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dużej części wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. To także solidny blok, jednym głosem mówiący w sprawach bezpieczeństwa, suwerenności i samodzielności gospodarczej Europy.

Porozumienie o strategicznym partnerstwie

Wzrost napięć geopolitycznych w Europie oraz nowy wymiar stosunków między Polską a Szwecją, jako sojusznikami w NATO, skłoniły oba państwa do pogłębienia wzajemnej współpracy i podpisania strategicznego partnerstwa. Do jego najważniejszych dziedzin należą:

  • Bezpieczeństwo i obrona - Polska i Szwecja będą współdziałać na rzecz wspierania obrony w regionie Morza Bałtyckiego, a także dążyć do wzmocnienia obecności militarnej sojuszników na wschodniej flance NATO. Chodzi również o zwalczanie agresywnych działań Rosji oraz przeciwdziałanie jej zdolności do destabilizacji przestrzeni europejskiej.
  • Wspieranie Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego - Warszawa i Sztokholm będą pomagać Ukrainie na drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, a także wspierać jej prawo do samoobrony. Współpraca dotyczyć będzie także szkolenia wojsk oraz wzmacniania ukraińskiego potencjału produkcyjnego w dziedzinie obronności. Oba kraje mają również kontynuować wsparcie dla sił demokratycznych
    i społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, w tym dla niezależnych mediów i obrońców praw człowieka.
  • Migracje i bezpieczeństwo zewnętrznej granicy UE - Polska i Szwecja będą współdziałać w celu zwiększenia liczby powrotów oraz zapobiegania nielegalnej migracji. Chodzi także o zachowanie strefy Schengen, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE na najwyższym poziomie.
  • Współpraca handlowa, inwestycyjna i gospodarcza - oba kraje będą pogłębiać relacje handlowe i biznesowe oraz współpracę gospodarczą. Warszawa i Sztokholm zorganizują także specjalny szczyt biznesowy w drugiej połowie 2025 roku w Szwecji, a w 2026 roku w Polsce. Tematem będzie zwiększenie konkurencyjności, innowacje, czysta energia i cyfryzacja.
  • Energetyka, klimat i środowisko w regionie Morza Bałtyckiego - Polska i Szwecja będą rozwijać współpracę między instytucjami zajmującymi się budową nowych instalacji jądrowych, a także pobudzać rozwój zielonych technologii. Oba państwa mają również działać na rzecz zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, promowania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz budowania odporności na katastrofy naturalne.

Strategiczne partnerstwo Polski i Szwecji będzie obejmowało rządy, przedsiębiorstwa, ośrodki analityczne i instytucje badawcze.

Polska prezydencja motorem zmian w Unii Europejskiej

1 stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj chce ściśle współpracować na tym polu ze Szwecją oraz Danią, która obejmie prezydencję po Polsce.

"Chciałbym, żeby najbliższy rok, a więc dwie prezydencje - polska i duńska - m.in. z udziałem Szwecji, nadawały ton niezbędnym zmianom w filozofii europejskiej"

- podkreślił Donald Tusk.

Priorytetem będzie obronność UE, ale ważna jest także deregulacja gospodarki, wsparcie przedsiębiorczości oraz troska o niskie ceny energii.

"Dziękuję za zrozumienie potrzeby unii energetycznej w Europie. To wspólne działanie, które spowoduje, że UE będzie konkurencyjna, jeśli chodzi o ceny energii"

- mówił Prezes Rady Ministrów.

Współpraca w kwestiach energetycznych jest kluczowa dla dalszego rozwoju i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Jednocześnie Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że NATO i UE, w tym Szwecja i Polska, nie przestraszą się gróźb Kremla, związanych z możliwością użycia nowych pocisków balistycznych.

"Jeśli przestraszymy się gróźb Putina, będzie to jego zwycięstwo […] Przegrywa ten, kto się boi"

- ocenił szef polskiego rządu.

Dlatego potrzebne jest dalsze wspieranie Ukrainy - tak długo, jak będzie to konieczne.

Rozmowy Polski i Norwegii

Podczas wizyty w Szwecji szef polskiego rządu spotkał się także z Premierem Norwegii Jonasem Gahr Størem. Jak poinformował Donald Tusk, Norwegia weźmie na siebie część odpowiedzialności za bezpieczeństwo centrum logistycznego w Rzeszowie-Jasionce, przez które przechodzi większość pomocy kierowanej do Ukrainy.

"Norwegia będzie wspierała swoimi systemami bezpieczeństwo tego miejsca […]. Będzie to robiła w ramach NATO"

- wyjaśnił Premier.

Przez hub w Rzeszowie-Jasionce przechodzi ok. 90 proc. pomocy dla Ukrainy.

Partnerstwo Strategiczne miedzy Polską a Szwecją

Partnerstwo Strategiczne miedzy Polską a Szwecją ENG

Zdjęcia (4)