Ministry of Interior of the Slovak Republic

10/23/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/23/2024 06:21

Slovensko sa bude na ochrane vonkajších hraníc EÚ podieľať personálnymi kapacitami

Slovensko sa bude na ochrane vonkajších hraníc EÚ podieľať personálnymi kapacitami

23. 10. 2024

Slovenská republika vidí riešenie nelegálnej migrácie najmä v ochrane vonkajších hraníc Európskej únie, kde fungovanie srbsko-maďarskej hranice pozitívnym príkladom, ako môže posilnená regionálna spolupráca zastaviť migračný tlak v Európe. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok počas samitu lídrov Slovenskej republiky, Srbskej republiky a Maďarska v utorok 22. októbra 2024 v Komárne.

Na podujatí predseda vlády Robert Fico prijal maďarského predsedu vlády Viktora Orbánam srbského prezidenta Aleksandra Vučiča, ako aj ministrov vnútra týchto krajín.

Nelegálna migrácia na spoločných hraniciach ako aj v celej Európe bola jednou z hlavných tém rozhovorov. Hoci v roku 2024 zaznamenávame rapídny pokles nelegálnych vstupov na územie SR po západobalkánskej trase, Európu naďalej trápia migračné vlny, ktoré vyúsťujú do hraničných kontrol na vnútorných hraniciach Schengenského priestoru.

Na bruselských rokovaniach sa už objavujú riešenia, ktoré Slovensko a Maďarsko presadzujú už od roku 2015, a ktorých základným princípom je okamžité zastavenie nekontrolovaného toku migrantov do EÚ, ich návrat do krajín pôvodu, a nie ich "prerozdeľovanie" medzi členskými štátmi navzájom.

Ministerstvo vnútra má v úmysle naďalej pomáhať a podporovať ochranu srbsko-maďarskej hranice, kde už teraz slúžia slovenskí policajti vysielaní prostredníctvom agentúry Frontex. Srbsku ponúkame policajnú pomoc aj v rámci bilaterálnej spolupráce, čo balkánska krajina s vďakou prijala. Medzi ministrami vnútra panuje zhoda, že prvoradá by mala byť ochrana niekoľko stokilometrového úseku hraníc medzi EÚ a Tureckom, namiesto tisícov kilometrov vnútorných hraníc. Týmto by zároveň západobalkánski partneri nezostali na periférií: Slovensko aj Maďarsko podporujú vstup Srbska do EÚ.

Diskutovalo sa aj o exteritoriálnych azylových centrách, tzv. hotspotoch na spracúvanie žiadostí o azyl mimo územia EÚ, ktoré sú schopné znížiť tlak na preplnené azylové kapacity členských štátov, keďže rozhodnú o žiadosti ešte pred vstupom na územie EÚ. Hľadanie riešení ešte pred hranicami EÚ korešponduje s dlhodobým postojom Slovenska, pričom spolupráca by určite mala zahŕňať inovatívne riešenia.

V oblasti návratov nie je možné sa uspokojiť s 10-20-percentnou percentnou úspešnosťou, na území EÚ totiž stále zostávajú 4 milióny nelegálnych migrantov Podľa ministrov vnútra musíme mať právo rozhodovať o tom, kto môže vstúpiť a kto môže zotrvať v našich krajinách.

Na záver stretnutia účastníci prijali spoločnú deklaráciu a dohodli sa na pokračovaní diskusií v rámci tejto platformy.